Školovanje

“Aeroklub Zagreb” ima najdulju tradiciju školovanja sportskih pilota u Hrvatskoj, te ima sve potrebne dozvole za školovanje izdane u nadležnom Ministarstvu.
Kao i svake godine, tako i ove Sekcija zrakoplovnog jedriličarstva priprema početni tečaj (osnovnu letačku obuku) za pilote jedrilice.
Tečaj se sastoji iz teoretskog dijela (predavanja) i praktičnog dijela (letenje).
Kandidat za školovanje mora ispuniti slijedeće uvjete:

• Starost najmanje 16 godina ( uz dozvolu roditelja)
  • Upis u “Aeroklub Zagreb”
  • Obavljen liječnički pregled kod nadležne zdravstvene komisije (organizirano nakon teorije)
  • Odslušani i položeni ispiti iz teoretskih predmeta:
    • Aerodinamika
    • Meteorologija
    • Konstrukcija jedrilica
    • Zrakoplovni instrumenti
    • Radiofonija i zrakoplovna frazeologija
    • Zrakoplovna navigacija
    • Pravila i propisi
    • Poznavanje i korištenje padobrana
    • Eksploatacija jedrilice
    • Prinudni postupci

Teoretski dio školovanja odvija se 3 puta tjedno – utorkom, četvrtkom i subotom u prostorijama Aerokluba Zagreb na aerodromu Lučko, Ježdovečka 17 ili u Jurišićevoj 5/I, 10000 Zagreb, u večernjim satima, dok se subotom nastava odvija kroz jutro. Termini predavanja utvrđuju se s polaznicima i usklađuju se s njihovim mogućnostima.

ucenje

Nastava u prostorijama Aerokluba, Jurišićeva 5/I Zagreb

Nakon uspješno završenog teoretskog dijela obuke, praktični dio obuke (letenje) biti će organizirano početkom srpnja, na aerodromu Lučko.
Letenje se obavlja na dvosjednoj školskoj jedrilici Blanik L13, na kojoj je predviđeno oko 40 letova sa nastavnikom i 20 samostalnih letova. Time je osnovna obuka u kojoj se nauči samostalno i sigurno upravljati jedrilicom u svim fazama leta, završeno.

Poslije završene osnovne obuke, školovanje se nastavlja individualno, prema željama i mogućnostima pilota-početnika. Uči se jedrenje sa nastavnikom, nakon čega pilot-početnik samostalno skuplja sate letenja na Blaniku, te nakon određenog broja sati prelazi na jednosjednu trenažnu jedrilicu . Tako, nakon što nakupi dovoljan broj sati (30 sati samostalnog naleta), pilot-početnik može pristupiti polaganju ispita za Dozvolu pilota jedrilice (Glider Pilot Licence), koju izdaje Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka.